Czy depilacja laserowa boli?
Depilacja laserowa pozwala na uzyskanie długotrwałego efektu gładkiej skóry. Zabiegowi można poddać wybrane partie lub całe ciało. Z zalet depilacji laserowej korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a liczba zadowolonych klientów stale rośnie.
Mimo pozytywnych rekomendacji gros osób wciąż się waha. Głównym powodem jest obawa o to, czy depilacja laserowa boli. O ból i dyskomfort podczas zabiegu w sposób szczególny obawiają się osoby decydujące się na depilację okolic bikini, a także pach – miejsc, w których skóra jest szczególnie delikatna. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie o to, czy depilacja laserowa boli i podpowiemy, jak przygotować się do zabiegu.
Czy depilacja laserowa boli? Jak można zmniejszyć ból?
Depilacja laserowa to zabieg praktycznie bezbolesny. Świadczy o tym chociażby fakt, iż zabieg wykonuje się bez znieczulenia. Jedyną, a zarazem w pełni wystarczającą formą znieczulenia opracowywanej partii ciała jest przykładanie do skóry zimnych okładów. Okłady z lodu są przykładane przed przyłożeniem głowicy lasera i bezpośrednio po emisji wiązki laserowej.
Jak działają zimne okłady i dlaczego zmniejszają ból?
Leczenie zimnem to bardzo stara praktyka, z zalet której korzystano już w starożytności. Stosując zimne okłady miejscowo obkurczamy tkanki i naczynia krwionośne, tym samym zmniejszając obrzęki i ból. I to właśnie działanie przeciwbólowe zimna jest wykorzystywane podczas depilacji laserowej.
Co ciekawe, wiele osób, które już skorzystały zabiegów depilacji laserowej podkreśla, że sam zabieg w ogóle nie boli. Część porównuje odczucie towarzyszące przykładaniu głowicy do skóry i emisji wiązki laserowej do działania popularnej sauny na podczerwień, inni przyznają, że zabiegowi towarzyszy odczucie dyskomfortu, pieczenia.
Od czego zależy odczucie towarzyszące depilacji laserowej?
To, czy depilacji laserowej towarzyszy lekki dyskomfort, uczucie pieczenia czy wrażenie, które możemy porównać z doznaniami bólowymi decyduje od wielu indywidualnych czynników:
- próg tolerancji bólu (próg tolerancji bólu to określane indywidualnie największe natężenie bólu, które jednostka określa jako „jeszcze do zniesienia”, osoby o bardzo niskim progu tolerancji bólu mogą rzeczywiście odczuwać niewielki ból podczas depilacji laserowej);
- grubość depilowanych włosków oraz ich gęstość (im grubsze i bardziej gęste owłosienie poddajemy wiązce lasera, tym więcej emituje ona ciepła odczuwanego przez nasz organizm, w związku z czym zabiegowi może towarzyszyć miejscowe uczucie pieczenia, które szybko niweluje zimny okład),
- pigmentacja skóry,
- unerwienie skóry w opracowywanej partii ciała.