Lato w pełni i wreszcie możemy cieszyć się pełnym słońcem. Upały i gorące wakacyjne dni potrafią być sporym wyzwaniem, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Często musimy wprowadzić wtedy spore zmiany, gdyż kosmetyki, które sprawdzały się dotąd, już nie działają. Oto 10 porad pielęgnacyjnych od #elleclinicteam:
1. Pamiętaj o kosmetykach z filtrem
W tak upalne dni promieniowanie słoneczne jest wyjątkowo intensywne, dlatego Twoim sprzymierzeńcem w ochronie skóry będzie krem z co najmniej SPF 30. Jeśli dużo przebywasz na słońcu ponawiaj aplikację co 2-3 godziny. Dbaj także o włosy: w salonach fryzjerskich dostępne są już specjalne linie kosmetyków przeciwsłonecznych, które chronią kosmyki przed utratą nawilżenia i płowieniem koloru pod wpływem słońca.
2. Sprawdzaj składy i rodzaje filtrów w kremie
To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli twoja cera jest naczynkowa, wrażliwa lub skłonna do podrażnień. Dla takiej skóry filtry chemiczne mogą okazać się zbyt agresywne, absorbują promienie UV, rozgrzewając naskórek. Prowadzi to do rozszerzania naczyń krwionośnych i ich dalszego pękania. U dzieci i skór alergicznych wywołują natomiast świąd, pieczenie czy wysypkę. Najlepsze są kosmetyki, które w swoim składzie posiadają filtry fizyczne (mineralne) i naturalne.
3. Noś nakrycie głowy nie tylko na plaży
Powszechnie wiadomo, że słońce nie jest najlepszym przyjacielem zdrowych włosów. Przesusza łuskę, sprawiając że jest ona podatna na uszkodzenia, podobnie jak po ingerencji chemicznej. Jednakże nie wszyscy wiedzą, że intensywna ekspozycja na słońce jest bardzo szkodliwa także dla skóry głowy. Może spowodować nie tylko poparzenie, którego skutkiem może być ból i łuszczenie skóry, ale w skrajnych przypadkach także uszkodzenie mieszków włosowych i utratę włosów.
4. Nawilżaj skórę od środka…
To oczywiste, ale podczas gorących dni musimy zwiększyć spożycie płynów, najlepiej czystej wody. W upały tracimy wodę wraz z potem – właśnie przez skórę. Dochodzi wówczas do wzmożonego parowania i w efekcie – odwodnienia skóry. Dlatego w najgorętsze dni pijmy około 0,5 do 1 litra wody więcej niż zwykle.
5. …i mądrze od zewnątrz
Nawilżające kremy są potrzebne i absolutnie niezbędne, ale zapomnij o sprayach i mgiełkach, którymi spryskujesz twarz, czujesz cudowne odświeżenie, by za chwilę… mieć skórę bardziej ściągniętą i wysuszoną niż przedtem! Nigdy nie pozwalaj takim produktom samym wyschnąć na powierzchni twarzy – na zasadzie osmozy dochodzi wówczas do wyciagnięcia wilgoci ze skóry, co daje efekt odwrotny od zamierzonego! Wszystkie nawilżające preparaty po aplikacji delikatnie wklep w skórę.
6. Nie przesuszaj włosów
Podobnie jak ze skórą: nie pozwalaj włosom samodzielnie wysychać. Wbrew pozorem to wcale nie jest zdrowsze od suszenia włosów gorącym nawiewem z suszarki. W upalne dni woda paruje z mokrych włosów bardzo szybko, pozbawiając je naturalnego nawilżenia. Kosmyki stają się suche, matowe, plączą się i łamią. Dodatkowo włosy pozostawione mokre są bardziej podatne na uszkodzenia, wchłaniają też więcej zanieczyszczeń. Najlepiej więc podsusz je chłodnym powietrzem suszarki.
7. Zmień konsystencję na lżejszą
Kiedy temperatury rosną nasze gruczoły potowe pracują coraz intensywniej. Niestety podobnie działają gruczoły łojowe, co bardzo często kończy się powstawaniem zaskórników i zmian trądzikowych. Żeby zapobiec zapychaniu porów i dodatkowemu obciążaniu skóry, warto zmienić ciężkie podkłady i pudry na delikatne kremy BB. To samo tyczy się pielęgnacji: odstaw bogate odżywcze kremy i postaw na lekkie, nawilżające preparaty. Dobrym rozwiązaniem są kosmetyki 2w1: czyli kremy BB z filtrem. W upalne dni im mniej warstw nakładasz na skórę, tym lepiej.
8. Peelinguj!
Złuszczanie jest prawdziwym sekretem promiennej skóry. Zmęczenie i szarość widoczne na twarzy są zazwyczaj spowodowane zaleganiem na jej powierzchni martwych komórek naskórka. Ciepły wiatr, piasek, słona czy chlorowana woda i inne ‚letnie’ czynniki zwiększają ilość martwych komórek. Regularne złuszczanie sprawi, że opalenizna będzie bardziej równomierna i jednolita, zmniejszy się też ryzyko powstawania przebarwień. W okresie letnim hitem są całoroczne peelingi kwasowe, np. kwas mlekowy, migdałowy czy enzym wiśniowy
9. Wspieraj skórę odpowiednimi zabiegami
Poza eksfoliacją warto postawić oczywiście na oczyszczanie, nawilżanie i ochronę skóry przed UV. Doskonale sprawdzą się tu zabiegi oczyszczania wodorowego, które głęboko oczyści pory i zneutralizuje wolne rodniki, infuzji tlenowej, która zapewni nawilżenie na poziomie komórkowym oraz enzym wiśniowy, w którym bogactwo antyoksydantów wspiera naturalne funkcje ochronne skóry, promuje powstawanie zdrowej, równomiernej opalenizny i blokuje tyrozynazę, odpowiedzialną za tworzenie się przebarwień.
10. Wzbogać dietę w antyoksydanty
Dieta jest niezwykle ważnym aspektem dbania o skórę. Zwłaszcza latem postaw na produkty bogate w antyoksydanty. Jagody, zielona herbata, granaty, orzechy to bogate źródła tych strażników młodości. Co ważne działają one zarówno na powierzchni skóry, jak i wewnątrz organizmu. Istotne są również kwasy Omega-3, które znajdziesz w rybach i olejach. Kwasy te sprawiają, że skóra wygląda zdrowo, a niedoskonałości i podrażnienia łatwiej się goją.