Brodawki mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele. Są to zmiany wirusowe, którymi bardzo łatwo można się zarazić przez przypadkowy kontakt z człowiekiem lub przedmiotem, który miał styczność z brodawką. Brodawki nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Co robić, kiedy na skórze pojawią się brodawki i jakie są najlepsze sposoby usuwania zmian?
Czym są brodawki?
Brodawki wirusowe, zwane inaczej kurzajkami to łagodne zmiany skórne wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Są to małe, twarde i nierówne guzki, które mogą pojawić się na różnych częściach ciała, np. na dłoniach, palcach, stopach, a także w okolicach narządów płciowych i odbytu. Brodawki wirusowe przenoszone są drogą kontaktową, poprzez bezpośredni kontakt skóry ze skórą zarażoną lub z przedmiotami, na których znajdują się wirusy. Ryzyko zakażenia jest większe w przypadku, gdy doszło do uszkodzenia skóry.
Wyróżniamy trzy rodzaje brodawek:
- Zwykłe – pojawiają się najczęściej na palcach rąk, wałach paznokciowych, łokciach i kolanach. Jest to wyraźnie odznaczająca się od skóry zmiana, przyjmująca postać kilkumilimetrowej grudki o zabarwieniu cielistym, żółtym lub brązowym i szorstkiej powierzchni;
- płaskie – najczęściej zlokalizowane na twarzy i grzbietach rąk. Występują w postaci płaskich grudek; na twarzy są w kolorze cielistym, a na rękach mogą być bardziej wyraziste;
- podeszwowe – występują najczęściej na podeszwach stóp w postaci głęboko wnikających, zrogowaciałych grudek, które wywołują dolegliwości bólowe.
Jak usunąć brodawki wirusowe domowymi sposobami?
Zanim zdecydujemy się na samodzielne usuwanie brodawek, warto upewnić się, że powstałe zmiany to faktycznie brodawki o charakterze wirusowym. Jeżeli nie jesteśmy tego pewni, najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem.
Wśród domowych sposobów na usuwanie brodawek wirusowych, wyróżniamy:
- Czosnek: Czosnek wykazuje właściwości przeciwwirusowe, które mogą pomóc w usuwaniu brodawek. Zmiażdżony ząbek czosnku wystarczy zmieszać z wodą i nałożyć bezpośrednio na brodawkę.
- Ocet jabłkowy: Działa podobnie do kwasu salicylowego, a więc może wpłynąć na zmiękczenie i złuszczenie zmienionej chorobowo skóry. Ocet najlepiej wymieszać z wodą w proporcji 2:1. Nasączony wacik nałożyć na brodawkę i przykryć bandażem. Pozostawić na miejscu ok. 3-4 godziny;
- Olejek z drzewa herbacianego: Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antywirusowe i antybakteryjne, które mogą pomóc w usuwaniu brodawek wirusowych. Kilka kropli olejku nałożyć bezpośrednio na brodawkę i pozostawić do wchłonięcia.
Laserowe usuwanie brodawek
Szukając profesjonalnego podejścia, najlepiej udać się do specjalisty, zajmującego się usuwaniem brodawek laserowo. Jest to innowacyjna metoda radzenia sobie ze zmianami skórnymi. Do laserowego usuwania brodawek najczęściej stosuje się laser CO2. Zabieg polega na odparowaniu zmiany za pomocą wiązki laserowej, co pozwala na całkowite usunięcie zmiany nawet podczas jednej wizyty.