Odciski na stopach to dość uciążliwy problem. Choć wyglądają niepozornie, mogą w dużym stopniu zaburzyć komfort chodzenia w butach. Nie zawsze uda się zlikwidować odciski domowymi sposobami. Chcąc pozbyć się bólu, najlepiej więc udać się do podologa, który wykona profesjonalny zabieg usuwania odcisków. Jak wygląda usuwanie odcisków w gabinecie podologa i jakie metody można wykorzystać w tym celu?
Czym są odciski na stopach?
Odciski to zrogowaciałe zmiany na skórze, które w centralnej części posiadają twardy zrogowaciały czop. Podczas chodzenia lub ucisku butem na zrogowaciałe miejsce pojawia się piekący ból, który może nasilać się w trakcie stawiania kroków. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość i często nawet zmiana butów na inne nie pomaga w złagodzeniu dolegliwości. Odciski często występują na stopach, zwłaszcza na piętach, palcach i na podeszwach stóp.
Niewielkie odciski można spróbować usunąć domowymi sposobami. Zazwyczaj jednak samodzielne próby pozbycia się odcisku oraz łagodzenie dolegliwości przy pomocy aptecznych maści i plastrów, przynoszą ulgę tylko na chwilę. Chcąc całkowicie usunąć odciski ze stóp i pozbyć się problemu, najlepiej udać się do podologa, który zastosuje specjalistyczną terapię pozwalającą na pełne zlikwidowanie zmiany.
Jakie są metody usuwania odcisków w gabinecie podologicznym?
Wizyta w profesjonalnym gabinecie rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem oraz oceny i diagnostyki powstałych zmian. W zależności od wielkości, głębokości, zaawansowania a także umiejscowienia zmiany na stopie specjalista dobiera metodę najbardziej adekwatną dla danego przypadku, kierując się nie tylko najlepszą skutecznością terapii, lecz także troską o zminimalizowanie dyskomfortu, który pacjent może odczuwać po zabiegu. Należy mieć świadomość, że usuwanie starego, głębokiego lub bardzo twardego odcisku może wiązać się z tkliwością pozabiegową oraz nierzadko wymaga więcej niż jednej wizyty, żeby efektywnie i bezpiecznie pozbyć się problemu. W naszej Klinice specjalista podolog po ocenie i kwalifikacji pacjenta podczas konsultacji ma do wyboru trzy skuteczne metody usuwania odcisków.
- klasyczną metodę mechaniczną wykorzystującą pracę odpowiedniego rozmiaru dłuta bądź frezu np.próżniowego;
- metodę laserową, w której wiązka lasera odparowuje zmienioną tkankę;
- oraz autorską metodę chemiczną, wykorzystującą preparat bazujący na mieszaninie kwasów w odpowiednich proporcjach, którego aplikacja prowokuje powstanie kontrolowanego stanu zapalnego – dzięki temu możliwe jest wyrzucenie na powierzchnię skóry nawet bardzo twardej i starej zmiany, opornej na inne metody leczenia.
Po zabiegu usuwania odcisku miejsce zostaje odpowiednio wygładzone i zabezpieczone ochronnymi i odżywczymi preparatami, a także specjalistycznym opatrunkiem lub odciążeniem, dzięki któremu miejsce nie będzie drażnione w obuwiu. Specjalista może również zalecić odpowiednią pielęgnację domową, która wspomoże proces gojenia i zapobiegnie powstawaniu następnych odcisków.
Do wykonania zabiegu usunięcia odcisków nie jest potrzebne znieczulenie.
Warto pamiętać, że niejednokrotnie samodzielne próby usunięcia odcisku domowymi metodami mogą wydłużyć proces leczenia poprzez rozmiękczenie zmiany bądź powstanie tzw. przetok. Wówczas konieczne jest wygojenie rany przed przystąpieniem do usuwania pierwotnej zmiany, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest szybkie zgłoszenie się do specjalisty.