Troska o stopy to nie tylko domowe SPA obejmujące peeling czy nakładanie maski lub kremu. To także uważne przyglądanie się kondycji skóry, paznokci i reagowanie w razie gdyby pojawiły się problemy. Stopy, które są zmęczone lub dotknięte chorobą często wymagają profesjonalnej opieki. Otrzymają ją w dobrym gabinecie podologicznym. Nie wiesz, kim jest podolog i czym się zajmuje? To specjalista dbający o profilaktykę, diagnozujący i leczący choroby stóp. Dowiedz się więcej na ten temat, a zrozumiesz, gdzie w razie potrzeby szukać wsparcia oraz konsultacji.
Podolog – specjalista od chorób stóp
Podolog to wyspecjalizowany pracownik medyczny, który zajmuje się kompleksową opieką nad stopami oraz stawem skokowo-goleniowym. W zakresie jego kompetencji leży zarówno profilaktyka chorób, jak i stawianie diagnoz, planowanie oraz wdrażanie leczenia podologicznego. Aby było ono skuteczne, podolog musi znać zagadnienia z zakresu anatomii, ortopedii, dermatologii, angiologii. Wynika to z faktu, że skupia się nie tylko na skórze, ale też tkankach podskórnych, mięśniach, układzie kostnym oraz paznokciach. To oznacza, że możesz zgłosić się do niego nie tylko z dolegliwościami, ale też chcąc zadbać o wygląd stóp oraz ich dobrą kondycję.
Kwalifikacje podologa – jak przygotować się do zawodu?
Podolog ma odpowiedzialne zadanie, troszcząc się o zdrowie i samopoczucie swoich pacjentów. Oczywistym jest, że powinien być kompetentny i przygotowany do kompleksowej pomocy osobom mającym problem ze stopą cukrzycową czy wrastającymi paznokciami (o tym, czym zajmuje się podologia, piszemy w dalszej części).
Aby stać się podologiem, konieczne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji. Niekoniecznie muszą to być studia wyższe. Choć kształcenie podyplomowe ze specjalizacją podologiczną jest jedną z możliwości, podologiem można zostać też po ukończeniu szkoły policealnej. Ale uwaga – kompetencje otrzymują tylko ci, którzy zdadzą na koniec egzamin państwowy przed Centralną Komisją Edukacyjną.
Z czasem podolog może zdobywać dodatkowe uprawnienia np. w zakresie chirurgii palca, pedicure podologicznego czy zakładania klamr tytanowych.
Zakres kompetencji – czym dokładnie zajmuje się podolog?
Podologowie zajmują się szerokim spektrum problemów zdrowotnych dotyczących stóp. Mogą diagnozować i leczyć różnorodne dolegliwości, w tym:
- wrastające paznokcie – to częsty (i bolesny) problem, który może prowadzić do dyskomfortu, a potem do stanów zapalnych i infekcji,
- odciski i modzele – wynikają z nadmiernego nacisku i tarcia na skórę stóp, w zaawansowanym stadium wymagają interwencji podologicznej,
- choroby skóry – w tym grzybice, infekcje bakteryjne, sucha skóra czy rogowacenie,
- rany i owrzodzenia – szczególnie u pacjentów z cukrzycą (tzw. stopa cukrzycowa), które mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych całego organizmu.
Podologowie nie tylko leczą schorzenia, ale także edukują pacjentów na temat właściwej pielęgnacji stóp, higieny tej części ciała oraz odpowiedniego doboru obuwia.