Paznokcie mogą ulegać uszkodzeniom pod względem różnych czynników. Często zdarza się to w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji, urazów mechanicznych lub stanów chorobowych. W niektórych sytuacjach ubytki są na tyle duże, że konieczna może okazać się rekonstrukcja płytki paznokciowej. Na czym polega rekonstrukcja paznokcia, kto powinien zdecydować się na ten krok i gdzie można wykonać zabieg?
Jakie są wskazania do wykonania rekonstrukcji paznokci?
Uszkodzenie płytki paznokcia może zdarzyć się każdemu. Już nawet niewielki uraz powoduje dyskomfort i ból, a czasem zaburza normalne funkcjonowanie. Co więcej, uszkodzona płytka paznokcia staje się podatna na zakażenie, co wiąże się z jeszcze poważniejszymi konsekwencjami dla zdrowia.
Płytka paznokci najczęściej ulega uszkodzeniu w wyniku urazu mechanicznego, np. zderzenia z twardym przedmiotem czy noszenia zbyt ciasnego obuwia. Częstą przyczyną problemów są też stany chorobowe, z których najczęściej obserwuje się infekcję grzybiczą. Wielokrotnie nawet po wyleczeniu choroby stan płytki paznokcia nie jest zadowalający, co wpływa na estetykę całej stopy.
Wśród wskazań do wykonania rekonstrukcji płytki paznokcia wyróżniamy:
- uszkodzenie płytki paznokcia w wyniku urazu;
- łamliwe, rozdwajające się paznokcie;
- ubytki lub brak płytki paznokciowej po zakończonym leczeniu grzybicy;
- krwiaki podpaznokciowe;
- zbyt wolne odrastanie paznokcia;
- wrastające płytki paznokcia.
Na czym polega rekonstrukcja paznokcia?
Przed rozpoczęciem zabiegu rekonstrukcji paznokcia, specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny, dotyczący zaobserwowanych objawów. Następnie ocenia charakter i stan uszkodzenia lub stara się zdiagnozować stan chorobowy paznokcia oraz określa ewentualne przeciwwskazania do wykonania procedury. W przypadku, gdy podolog zauważy stan zapalny lub rozwijającą się infekcję, przed przeprowadzeniem rekonstrukcji zaleci odpowiednie leczenie. Dopiero po zakończeniu i eliminacji stanu zapalnego można przejść do wykonania rekonstrukcji płytki.
Sam zabieg można wykonać różnymi metodami. Najczęściej płytkę paznokcia odbudowuje się poprzez wykorzystanie specjalnej masy przeznaczonej do rekonstrukcji. Żelowej lub akrylowej nie stosujemy ze względu na jej zbyt twardą strukturę. Wykwalifikowany podolog ma dostęp do preparatów przeznaczonych specjalnie do wykonania zabiegu rekonstrukcji paznokcia np podologiczna, hipoalergiczna masa żywiczna w różnych odcieniach tak, aby pod każdym względem zaspokoiła oczekiwania pacjenta. Zadaniem całej procedury jest wykonanie imitacji paznokcia i czasowe zastąpienie materiałem budulcowym naturalnej płytki. Specjalista utwardza nałożoną masę i poleruje ją specjalnymi frezami, następnie na zrekonstruowany paznokieć nakłada preparat przyspieszający regenerację.
Bardzo ważne jest, aby po zabiegu dokładnie przestrzegać zaleceń specjalisty. Zrekonstruowany paznokieć należy zdjąć po ok. 5-6 tygodniach oraz w każdym przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak: dolegliwości bólowe lub nieprawidłowe zabarwienie. W takich sytuacjach trzeba jak najszybciej zgłosić się do gabinetu podologa.
Rekonstrukcja płytki paznokcia to zabieg, który pomaga poprawić wygląd paznokcia, jednak zabieg nie jest zalecany jako alternatywa dla leczenia stanów chorobowych.